Trudna sztuka dojrzewania – sposoby  radzenia sobie w sytuacji konfliktu

Opracowanie: dr Aneta Jegier

Najczęściej myślimy o konfliktach, jako czymś złym, z czym trudno sobie poradzić (konflikt – kolizja, starcie, bitwa, walka, zniszczenie). Warto spojrzeć inaczej, w konfliktach należy widzieć wartość, okazję do porozumienia, osiągnięcia kompromisu i szansę wysłuchania, co rzeczywiście myśli ta druga strona.

Skąd się biorą konflikty? Przyczyn może być wiele, np. ochrona własności, przeświadczenie, że tylko jedna osoba może mieć rację, chęć posiadania czegoś. Warto jednak pomyśleć, co jest rzeczywistą przyczyną konfliktu. Być może przyczyny są zupełnie inne: chęć bycia zauważonym, chęć zaistnienia w grupie, chęć zaimponowania komuś dla mnie ważnemu. Najważniejsze to zatrzymać się i zastanowić, co tak naprawdę chce mi przekazać moje dziecko.

Jakie umiejętności pomagają w dobrym rozwiązaniu konfliktu, a nawet często dzięki nim możemy zapobiegać konfliktom. Do takich umiejętności należą:
*    Zdolności komunikacyjne, czyli sztuka słuchania i sztuka mówienia.
*    Umiejętność identyfikowania i nazywania emocji, czyli tego jak ja się czuję i ja czuje się osoba, z którą rozmawiam.
*    Panowanie nad sobą, czyli połączenie pewności siebie z poczuciem odpowiedzialności – kontrola tego, co czuję i jak to wyrażam.
*    Umiejętności interpersonalne, czyli jak ja postrzegam innych i jak oni mnie odbierają.
*    Wzajemny szacunek i zrozumienie.

Jakie można zastosować alternatywy dla konfliktu?
*    Staranie się o zrozumienie argumentów drugiej strony.
*    Dzielenie się.
*    Decydowanie o odłożeniu decyzji na później, aby dać sobie czas na przemyślenie.
*    Używanie humoru. Łagodzenie napięcia poprzez spojrzenie na sytuację z humorem.
*    Osiąganie kompromisu, ja trochę ustąpię i ty też.
*    Omawianie problemu i szukanie możliwych do zaakceptowania przez obie strony konfliktu rozwiązań.

Pamiętajmy! Stres sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na konflikt. Warto więc wypracować najbardziej korzystną dla siebie metodę relaksacyjną i z niej korzystać.