Prostokąt zaokrąglony: ŚCIĄGAWKA

 

 

I. KILKA ISTOTNYCH UWAG DLA PISZĄCEGO SCENARIUSZ.

(1) Czcionka – Courier 12 . Żadnych pogrubień, kursywy, itp. ozdóbek.

(2) Marginesy – 2,5 cm [górny i dolny]. Lewy nieco szerszy [3,5 cm] ze względu na dziurki do teczki.

(3) Spacja dużo wolnego miejsca, [nie zagęszczaj tekstu, źle się czyta poszczególne sekwencje].

(4) Numerowanie – strony numerujemy w prawym górnym rogu. Strony tytułowej nie numerujemy.

(5) Pierwsza strona – krótkie streszczenie merytoryczno –organizacyjne etiudy [gdzie i kiedy rozgrywa się akcja, czego dotyczy temat KONKRET, motyw PRZEWODNI, przesłanie, do kogo adresowane są treści, epilog – ile scen i postaci przewiduje scenarzysta].

(6) Nagłówki scen – to informacja o tym, gdzie i kiedy rozgrywa się dana scena. [ Miejsce – porę dnia /nocy /świt / poranek]

Przykład

· PLENER – PLAŻA – DZIEŃ

(7) Wskazówki sceniczne – określają akcję, miejsce i nastrój [mają sprawić, że czytający widzi film]. Piszemy z pojedynczą spacją, na całą szerokość strony.

(8) Postaci – nazwiska /imiona /ksywa/itp. określa się tuż nad dialogiem, wielkimi literami. Nigdy ich nie wypośrodkowujemy. Po nich, w odstępie jednego wiersza, zapisujemy kwestie albo wskazówki aktorskie.

(9) Kwestie – piszemy z wyrównaniem do lewej [7 –cm od lewego brzegu strony, a 4- cm od prawego. Z pojedynczymi odstępami między wersami.

(10) Wskazówki aktorskie – to zwięzłe instrukcje dla aktora, umieszczone w nawiasach między nazwą postaci a dialogiem. Piszemy je z odstępem jednego wiersza, poniżej określenia postaci.

(11) Dialog – krótkie zrozumiałe komunikaty w formie; informującej, pytającej, rozkazującej, dookreślającej stan ducha /emocji. Pamiętaj o znakach interpunkcji po każdej wypowiedzi.

To na tyle – reszta to już pikuś. Mały pikuś. Powodzenia !!!!!

 

Zobacz Regulamin Konkursowy